KONKURS ZA DODELU STIPENDIJA VLADE REPUBLIKE FRANCUSKE ZA AKADEMSKU 2021-2022. GODINU

Stipendije Vlade Republike Francuske 2021/2022.

Konkurs za stipendije Vlade Republike Francuske 2021-2022. godinu otvoren je od 15. decembra 2020. do 29. marta 2021.

ODABRATI FRANCUSKU ZA NASTAVAK STUDIJA…

Student ste na osnovnim studijama, masteru ili na doktoratu i želeli biste da ostvarite svoj profesionalni san? Studirajte u Francuskoj, odaberite studijski program nivoa master 2 ili doktorata, na francuskom ili engleskom jeziku, na univerzitetu po vašem izboru: u Strazburu, Bordou, Grenoblu ili Parizu, ili bilo kom drugom univerzitetskom gradu u Francuskoj i ostvarite svoju ambiciju zahvaljujući stipendiji koju dodeljuju Ambasada Francuske i Francuski institut u Srbiji.

Konkurišite za stipendiju Vlade Republike Francuske!

Ambasada Francuske u Srbiji i Francuski institut u Srbiji, raspisali su novi konkurs za dodelu stipendija za 2021-2022. godinu za studente iz Srbije koji žele da nastave školovanje u Francuskoj.

Svake godine oko 700 studenata iz Srbije odabere Francusku za nastavak studija u nekoj od 3500 visokoškolskih ustanova u Francuskoj. Njih pedesetak ostvari svoj plan uz stipendiju vlade Francuske…

Odaberite Francusku za svoje studije i dostavite svoju kandidaturu do 29. marta 2021.

S obzirom na veliki broj kandidatura i strogu selekciju, preporučljivo je da se kandidati prijavljuju i za druge programe stipendija da bi povećali svoje šanse da studiraju u Francuskoj.

Image
Choisir la France
Stipendije za Master 2 i doktorate u komentorstvu

Jelena Šćepanović, M2 iz oblasti biologije

Jelena  Šćepanović je provela godinu dana u Francuskoj da bi pohađala Master 2 iz oblasti biologije u prestižnoj visokoškolskoj ustanovi „École normale supérieure“.

Jelenina je podelila sa nama svoje iskustvo

Koji ste fakultet i koji program studija  pohađali u Srbiji, a koji u Francuskoj?

U Srbiji sam pohđala osnovne studije – Molekularnu biologiju i fiziologiju na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. U Francuskoj sam završila Master 2 „program IMaLiS“, modul Sistemska biologija, genomika i bioinformatika, na „École normale supérieure“ koja je deo Universitеta PSL.

Kako ste se opredelili baš za  studije u
Francuskoj s obzirom da niste tada dobro govorili francuski jezik ?

Tokom svojih osnovnih studija sam imala izvanrednu priliku da odem na letnju praksu na Paster Institutu u Parizu. Ta praksa je deo „Amgen“ programa i omogućila mi je ne samo da dva meseca provedem u laboratoriji baveći se molekularnom biologijom, već i da upoznam brojne ljude iz svih delova sveta, kao i da steknem utisak o životu i nauci u Parizu. Osim što sam naučila svakojake stvari vezane za naučni rad, usput sam zavolela Pariz i prikupila informacije o master programima iz biologije na engleskom jeziku. Kasnije sam odlučila i da se prijavim za stipendiju Francuske Vlade koja mi je zaista mnogo olakšala odlazak na studije u Pariz.

Da li Vam je bilo teško da se uklopite?

S obzirom na to da sam vec poznavala grad i određeni broj ljudi, uključujuci druge stipendiste i velikih broj studenata iz Srbije u Parizu, nije mi bilo teško da se uklopim.

Gde ste stanovali?

Stanovala sam u „Cité Internationale Universitaire du Paris“, okružena mladim ljudima iz raznih delova sveta. To je zaista obogatilo moj boravak u Parizu i omogućilo mi uspostavljanje brojnih poznanstava i prijateljstava. Imala sam mir u svojoj sobi, ali sam deleći kuhinju često kuvala i družila se sa drugim ljudima. U „CiteU“ takođe postoje mnoga organizovana dešavanja koja dodatno promovišu druženje.

Šta Vam je bilo najteže tokom studija?

Zaista su mi samo neke male stvari teško pale, kao na primer rešavanje administrativnih pitanja i početno učenje bioinformatike".

Da li se studentski život mnogo razlikuje u Srbiji i u Francuskoj?

Moje studentsko iskustvo u Beogradu i u Parizu se veoma razlikuje. Međutim, smatram da je to većinski objašnjeno razlikom između osnovnih i postdiplomskih studija. U Parizu su svi bili veoma skoncentrisani na studije, ali zabava i iskorišćavanje kulturnih ponuda koje Pariz pruža nisu izostale.

Da li ste imali slobodnog vremena i kako ste ga provodili?

Imala sam dovoljno slobodnog vremena – manje u vreme testova, velikih eksperimenata i pisanja master rada, a više u drugo vreme. Družila sam se sa ljudima iz Francuske, Srbije i raznih drugih zemalja uključujuci Liban, Italiju, Španiju, Brazil, Maroko, Meksiko, Holandiju, Ameriku. Piknikovali smo u parkovima, pili vino pored Sene, obilazili brojne muzeje (moji omiljeni su Musée de l’Orangerie i Musée Rodin), vozili bicikle po gradu, išli na putovanja van Pariza (na primer, u obilazak dvoraca Loare, na kampovanje u Normandiji, na skijanje u Alpima itd.). Zaista iskustvo za pamćenje!

Koji je Vaš omiljeni kvart u Parizu? Da li Vam se nešto posebno svidelo u načinu života u Francuskoj? 

Teško je odvojiti jedan omiljeni deo Pariza. Quartier Latin je uvek strašno šarmantan; nisam propuštala da se prošetam njegovim malim ulicama, pored punih kafića u svako doba dana, kroz „Jardin de Luxembourg“ i pored stepenica iz filma „Ponoć u Parizu“. Leti sam najvise volela da sedim pored reke i jedem sladoled „Berthillon“na „Ile Saint-Louis“, dok mi je šarm Monmartra zimi bio neodoljiv. Sve posetioce sam uvek prvo vodila u šetnju pored Sene.

Da li je stipendija bila dovoljna da pokrije sve troškove ?

Stipendija je bila dovoljna da pokrije sve troškove, pogotovo s obzirom na određene olakšice koje status stiepndije Vlade Francuske donosi, kao što je niza cena sobe u Cité Universitaire. Kada sam u decembru započela praksu u laboratoriji koja je bila deo mog master programa, primala sam dodatnu malu platu koja mi je omogućila da manje brinem o troškovima i uštedim novac.

Da li biste ohrabrili studente da se opredele za studije u Francuskoj?

Apsolutno!

Image
bourses 2021- cover
Prijavite se do 29. marta 2021.

Pratite glavne etape za dolazak na studije u Francusku

Saznajte